Alarm domowy
Czym jest alarm domowy?
System sygnalizacji włamania i napadu ma za zadanie chronić naszą nieruchomość tj. mieszkanie, dom, siedzibę firmy, jak i również obiekty odkryte, place, parkingi, hale oraz magazyny. Ograniczenia związane z dozorem w postaci systemu alarmowego praktycznie nie istnieją. Prężny rozwój branży związanej z technicznym zabezpieczeniem obiektów umożliwia nam korzystanie z wysokiej jakości sprzętu w rozsądnej cenie.
Alarm domowy – opis działania
Alarm domowy jest jednocześnie prostym, jak i skomplikowanym urządzeniem, centrala alarmowa będąca sercem systemu zbiera informacje z różnego rodzaju czujników rozprowadzonych w obiekcie dozorowanym, po zweryfikowaniu sygnałów otrzymanych podejmuje, a także przekazuje informacje do sygnalizatorów oraz wszelkich nadajników informujących o zdarzeniach.
Alarm domowy – ochrona obiektu w praktyce
Alarm domowy ma za zadanie zarejestrować ruch, jak i wyłamanie oraz wybicie okna powodując włączenie się sygnalizacji dźwiękowej, oraz świetlnej zniechęcając złodzieja do dalszej próby wtargnięcia. Istnieje kilka rodzajów czujników zabezpieczających.
Czujnik ruchu wewnętrzny – Elektroniczny detektor przeznaczony do wykrywania ruchu. Jego zadaniem jest zbieranie informacji dot. ruchu w obszarze działania czujnika, wywołując sygnał alarmowy w momencie wykrycia naruszenia. Instalacja czujnika odbywa się w środku obiektu w pomieszczeniach zabezpieczonych ww. detektorem.
Czujnik ruchu zewnętrzny – Elektroniczny detektor przeznaczony do wykrywania ruchu na zewnątrz obiektu. Zbiera informację dot. ruchu w obrębie obszaru działania detektora. Czujniki są instalowane na zewnątrz obiektów, eliminując próbę włamania jeszcze przed dokonaniem uszkodzeń drzwi oraz okien.
Czujnik wibracyjny – Detektor ochrony obwodowej rejestrujący wstrząsy. Czujniki rejestrują wstrząsy związane z próbami wyłamania drzwi, okien, bram. Detektory montowane są w pobliżu. Okien, drzwi oraz wszelkich punktów, które są podatne na uszkodzenia w trakcie próby włamania.
Kontaktrony (czujniki magnetyczne) – Czujnik ochrony obwodowej rejestrujący otwarcie: drzwi, okien, bram oraz wszelkich włazów. Czujniki magnetyczne rejestrują rozwarcie kontaktronu z magnezem, wywołując sygnalizację alarmową.
Alarm Domowy – inne zabezpieczenia
System alarmowy może pełnić również ochronę przeciw pożarową, ostrzegać przed wysokim stężeniem tlenku węgla, gazu ziemnego oraz gazu usypiającego, czujniki przeciw zalania wodą.
System alarmowy przewodowy czy bezprzewodowy?
Wybierając system alarmowy przewodowy lub bezprzewodowy musimy sobie odpowiedzieć na kilka pytań: Czy obiekt, który chcemy zabezpieczyć oraz jest już wykończony, czy jest przed lub w trakcie remontu. W obiektach wykończonych lepszą decyzją będzie wybór systemu bezprzewodowego. Oszczędzamy sobie w ten sposób kucia ścian oraz całego bałaganu związanego z ingerencją w strukturę budynku. Obiekty w stanie surowym, przed lub w trakcie remontu powinny być wyposażone w instalację przewodową, gdyż przewodowy alarm domowy cechuje się wyższymi parametrami stabilności funkcjonowania.
Alarm domowy – inne funkcje
Systemy alarmowe to nie tylko dozór i ochrona. Projektując alarm domowy, należy uwzględnić możliwości zautomatyzowania swojego domu, mieszkania, firmy. Możliwości automatyzacji są wręcz nie ograniczone, jedynym ograniczeniem jest wiedza oraz wyobraźnia instalatora wykonującego system. Oto kilka przykładów automatyki domowej sterowanej z centrali alarmowej:
o Możliwość sterowania roletami oraz bramami.
o Możliwość sterowania oświetleniem.
o Możliwość sterowania temperaturą ciepła oraz wody.
o Możliwość sterowania fontanną zraszaczem.
Jaki alarm domowy wybrać ?
Przy wyborze systemu alarmowego należy wziąć pod uwagę kilka czynników, aby zaoszczędzić sobie późniejszych problemów:
Jakość – należy wybierać sprawdzonych producentów działających w branży od wielu lat, mających doświadczenie w produkowaniu systemów zabezpieczeń.
Cena – nie łudźmy się, że system za 500 zł będzie działał identycznie jak ten za kilka tysięcy zł.
Tanie systemy czato wzbudzają fałszywe alarmy, detekcja jest również mocno „niepewna”.
Zwierzęta w domu – jeżeli w domu posiadamy pupile, musimy pamiętać o tym, aby instalatorowi o tym powiedzieć, dzięki czemu dobierze on odpowiednie czujniki.
Powiadamianie – istnieje możliwość otrzymywania powiadomień o zdarzeniach z centrali alarmowej na telefon, należy zadbać o zakup karty gsm, która obsługuje rejon bez utraty zasięgów.
Serwis – przed zakupem należy zapoznać się z warunkami serwisowymi oraz gwarancją zakupu. Awarie centrali alarmowej zdarzają się stosunkowo rzadko, lecz gdy już do takowej dojdzie, serwis powinien jak najszybciej usunąć usterkę lub wymienić na nową skracając brak systemu alarmowego w obiekcie do minimum.